الزام استفاده 3 درصدی از بودجه پروژه‌های توسعه ای نفت در طرح‌های مسئولیت اجتماعی
دشت آزادگان ، عسلویه ، کنگان ، دیر و جم توسعه می‌یابند

1396/4/31 شنبه

الزام استفاده 3 درصدی از بودجه پروژه‌های توسعه ای نفت در طرح‌های مسئولیت اجتماعی


دشت آزادگان، عسلویه، کنگان، دیر و جم توسعه می یابند

الزام استفاده ۳ درصدی از بودجه پروژه های توسعه ای نفت در طرح های مسئولیت اجتماعی

مدیر نظارت بر طرح های عمران مناطق نفتخیز از تصویب الزام استفاده حداکثری تا سقف ۳ درصد اعتبارات پروژه های توسعه ای صنعت نفت در جلسه هیأت دولت و شورای اقتصاد، برای برنامه های مسئولیت های اجتماعی در محیط پیرامونی صنعت نفت و گاز خبر داد.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محسن امیریان با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ گفت: انتخابات ریاست جمهوری جهت و راه آینده را نشان داد و رأی مردم ثابت کرد که جامعه ایرانی به آن سطح از بلوغ رسیده که مطالباتش را از مسیر دموکراسی به نتیجه برساند و این مسأله برای دولت و صنعت نفت و به ویژه برای مدیریت نظارت بر طرح های عمران مناطق نفتخیز حائز اهمیت است و تکلیف ما را بیشتر از دوره قبل می کند، چرا که مسئولیت های اجتماعی صنعت بر عهده این واحد است و برای حفظ جایگاه و پایگاه اجتماعی نظام و دولت باید این وظایف را به نتایج مطلوب برسانیم.
وی با اشاره به جلسه اخیر شورای اقتصاد گفت: در این جلسه در مورد مسئولیت های اجتماعی صنعت نفت صحبت های فراوانی مطرح شد و نتیجه آن تکلیف صنعت نفت برای هزینه کرد تا ۳ درصد از بودجه طرح های توسعه ای صنعت نفت برای این مسئولیت ها بود.
امیریان با بیان اینکه تا کنون ما مجاز به این هزینه کرد بودیم ولی از حالا به بعد مکلف به آن هستیم گفت: این هزینه در این مصوبه باید در ۶ شهر منطقه نفت و گاز خیز محیط پیرامونی صنعت نفت و برای مردم منطقه هزینه شود که این شهرها شامل شهرهای منطقه دشت آزادگان (سوسنگرد و هویزه)، عسلویه، کنگان، دیر و جم می شود.
وی با بیان اینکه انتخاب این ۶ منطقه بر اساس سیاست های ۵۰ ساله آتی دولت و نظام است، گفت: منطقه دشت آزادگان آینده ۵۰ ساله نفت ایران و شهرهای عسلویه، کنگان، دیر و جم آینده ۵۰ ساله گاز ایران را در اختیار دارند و در واقع ۶۰ درصد گاز تولیدی کشور از این منطقه تولید خواهد شد.
مدیر نظارت بر طرح های عمران مناطق نفتخیز، هزینه متصور توسعه این شهرها را ۱ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: تصور ما این است که در ۵ سال آتی باید این مناطق از موقعیت مناسب فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دست یابند و برای این منظور باید ۱ میلیارد دلار در این منطقه برای مسئولیت های اجتماعی هزینه شود که البته این میزان بستگی به اعتبارات دولت و تخصیص آن دارد.
وی عنوان کرد: از آنجا که طرح های ما برای رفاه جامعه پیرامونی نفت متأثر از صنعت نفت است، این پروژه ها تحت سیاست های اقتصاد مقاومتی اجرا می شود و از این بابت بودجه آن تضمین شده و لازم الاجرا است.
طرح های موفق خود اشتغالی برای محیط پیرامون صنعت نفت
امیریان مسأله اشتغال در زمینه مسئولیت های اجتماعی را از مسائل مغفول برشمرد و گفت: با بررسی هایی که در جامعه پیرامونی صنعت نفت انجام دادیم، متوجه فرصت هایی شدیم که می توان در زمینه ایجاد اشتغال از آنها بهره برد.
وی ادامه داد: به همین منظور طرح توانمندسازی مردم بومی متأثر از مناطق نفت و گاز را اجرایی می کنیم و بر اساس این طرح می توانیم مردم منطقه را به سطحی از توانمندی برسانیم که خودشان برای ایجاد اشتغال اقدام کنند.
امیریان از ۲ راه برای تحقق توانمندسازی مردم بومی برای اشتغال یاد کرد و گفت:در وهله اول، برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی برای فارغ التحصیلان برتر دانشگاهی در این مناطق است که این کارگاه ها در ماهشهر و عسلویه در حال برگزاری هستند و خوشبختانه هیچ کدام از این افراد بی کار نخواهند ماند و تقاضا برای به کارگیری آنها بسیار زیاد است.
وی ادامه داد: در کنار این فعالیت، ما با برگزاری کلاس های کنکور و توانمندسازی دانش آموزان این مناطق، برای پذیرش افراد در دانشگاه های برتر کشور تلاش می کنیم و اساتیدی را در کلاس ها به کار می گیریم که در تهران به عنوان اساتید برتر شناخته می شود.
مدیر نظارت بر طرح های عمران مناطق نفتخیز تعداد افراد بهره مند از این کلاس ها را تا کنون ۴۸۰ دانش آموز در مناطق هویزه و سوسنگرد دانست و گفت: در مراحل بعد ۴ شهر دیگر نیز تحت پوشش قرار می گیرند.
همایش CSR تلاش برای نهادینه کردن مسئولیت های اجتماعی
امیریان با اشاره به برگزاری همایش CSR در هفته آتی در صنعت نفت گفت:  قصد داریم در این همایش برای نهادینه کردن مسئولیت های اجتماعی در همه شرکت ها فرعی و تابعه و حتی پیمانکاران تلاش می کنیم.
وی با بیان اینکه بالای۹۰ درصد تعهدات مدیریت کمک به عمران مناطق نفتخیز در سال ۹۵ اجرایی شده است گفت: امسال هم برای فاز اول۳۵۰ میلیارد تومان طرح تضمین شده داریم و امیدواریم این میزان به ۵۰۰ میلیارد تومان برسد، البته ما ۹۰۰ میلیارد پروژه را در برنامه داریم چرا که طرح های ما در مشارکت با سایر ارگان ها اجرا می شود و نفت بخشی از اعتبارات هر پروژه را تأمین می کند.

 
امتیاز دهی
 
 


         صفحه اصلی     آخرین اخبار     گزارش     مسئولیت اجتماعی     گالری عکس     تماس با ما     درباره ما


        کلیه حقوق این پایگاه متعلق به مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی شرکت ملی نفت است.
        بهترین وضوح با اندازه 748*1024 می باشد.